class vaderstad

Nový SCORPION prichádza

20. 12. 2013

 

Harsewinkel / Hanover, november 2013. Po zavedení teleskopického nakladaču SCORPION v roku 2005, CLAAS teraz predstavil úplne nový SCORPION, ktorý obzvlášť v hornej výkonovej triede zvyšuje úroveň výkonu, komfortu a účinnosti.CLAAS uvádza šesť nových modelov s výškou zdvihu 6 - 8,8 m a nosnosťou 3 - 5,5 tony.

 

SCORPION vyvinutý pre použitie v poľnohospodárstve

CLAAS sa zaoberá teleskopickými nakladačmi pre poľnohospodárstvo už po dobu 20 rokov a ponúka rozsiahle know-how. Tieto skúsenosti boli systematicky spracované pri vývoji nakladaču  SCORPION, u výrobcu KRAMER, ktorý je partnerom firmy CLAAS, so sídlom v nemeckom  Pfullendorfe. Týmto spojením CLAAS dosiahol presvedčivý úspech. V porovnaní s rokom 2006, zaznamenal sedemnásobný nárast v počte predaných kusov. Od mája 2008, sa teleskopické nakladače CLAAS vyrábajú v novovybudovanom závode v Pfullendorfe, odkiaľ sa dodávajú na všetky trhy.

 

Vyšší výkon a pohodlie

V dnešnom poľnohospodárstve je teleskopický nakladač kľúčový stroj pre manipuláciu s materiálom – či už v oblasti poskytovania služieb, v bioplynových prevádzkach alebo v bežnom použití na farmách v živočíšnej výrobe pri kŕmení alebo podstielaní. V mnohých krajinách, trhy stále viac požadujú väčšiu nosnosť spolu s vyšším výkonom, nad 5 ton a súčasne viac jazdnej dynamiky, rovnako ako komfort v strednom a nižšom segmente týchto strojov. CLAAS spĺňa tieto požiadavky so svojimi tromi novými modelmi 9055, 7055 a 7044 vo veľkom SCORPIONe a tromi novými modelmi  nižšej rady - SCORPION 7035, 7030 a 6030. Zatiaľ čo maximálna nosnosť bývala 4,4 tony, teraz môžu dva nové modely 9055 a 7055 zdvihnúť do 5,5 t - pri maximálnej výške zdvihu 8,8 m alebo 7,0 m. Navyše, tieto modely majú ešte väčšiu trhaciu silu a väčší výkon hydrauliky.

 

Nový podvozok s nižším ťažiskom

Rám novej konštrukcie bol vyvinutý pre oba rady, ktorý im umožní zdvíhať ťažšiu záťaž. Významným rysom je veľmi nízko položený otočný čap teleskopického ramena v ráme stroja. V spustenej polohe, je teleskopické rameno úplne v jednej rovine s rámom a tým zaisťuje vysokú stabilitu a ničím nerušený výhľad na pravú stranu stroja. Navyše vďaka novému podvozku, môžu byť teraz obuté maximálne pneumatiky o rozmere až  600/55-26.5.

 

 

Prepracovaný LOAD SENSING

Celý systém nakladania bol taktiež prepracovaný. Vďaka novej konštrukcii a kinematike, dosahujú nové modely SCORPION veľmi veľkú trhaciu silu 72 kN a zostatkovú nosnosť 2 tony pri najsilnejších modeloch.  Zdvíhacie, naklápacie a teleskopické valce sú teraz vybavené tlmením pre prepravu po ceste, ktoré zabraňujú kontaktu s nakladačom a tým jeho poškodeniu. Okrem toho, má teraz výložník stabilizátor záťaže s automatickou funkciou pre tlmenie vibrácií. V automatickom režime, sa stabilizátor zaťaženia automaticky aktivuje, keď pojazdová rýchlosť dosiahne 7 km/h alebo vyššiu a deaktivuje keď pojazdová rýchlosť klesne pod 7 km/hod.

 

Ovládanie nakladaču

Vo všetkých nových modeloch bola prepracovaná pravá prístrojová doska a joystick, ako je napríklad otočný prepínač na palubnej doske, ktorým zvolí obsluha tri typy riadenia: riadenie prednej nápravy, riadenie všetkých kolies a krabí chod. Jasne viditeľné a ľahko prístupné ovládanie pre vodiča, čo zabezpečuje možnosť zmeny typu riadenia jednoduchým stlačením tlačidla. Nové modely s veľkým rámom dosahujú polomer otáčania iba 3,755m a tri nižšie modely s malým rámom majú polomer otáčania 3,75m.

Joystick, ktorý sa nachádza v pravej lakťovej opierke sedadla vodiča u troch väčších modeloch a v malých modeloch je vsadený do pravej bočnej konzoly, v sebe skrýva jednoduché a pohodlné ovládanie celkom 13 funkcií. Novinkou je možnosť voľby medzi tromi jazdnými rozsahmi: "Slimák" 0-7 km/h, "Korytnačka" 0-15 km/h  a "Zajac" 0-30/40 km/h. Ak vodič obmedzí maximálnu rýchlosť, môže  jazdiť s mierne zvýšenými otáčkami motora pri plnom využití hydraulického výkonu. Pričom sa počas tejto doby zmení citlivosť plynového pedálu. Na nových teleskopických nakladačoch je možné tri jazdné rozsahy meniť ako pri jazde tak i pri plnom zaťažení len stlačením tlačidla. Všetky modely sú k dispozícii v 20 km/h, 30 km/h a 40 km/h verziách.

 

Jednoduché „SMART“ ovládanie

V CLAASe, termín SMART HANDLING znamená skratku pre bezpečnú prevádzku teleskopických nakladačov s rôznymi automatickými funkciami a navyše v rôznych prevádzkových režimoch s ochranou proti preťaženiu. Nový SCORPION rozlišuje tri prevádzkové režimy: režim práce s lopatou, režim stohovania s vertikálnym zdvihom a režim manuálneho ovládania. Vo všetkých prevádzkových režimoch SMART HANDLINH prispôsobuje zasúvanie/spúšťanie ramena nakladača vzhľadom k hmotnosti a uhlu zaťaženia. Čím vyššie a ťažšie je zaťaženie, tým je pomalšie zasúvanie a spúšťanie ramena.

Ak je teleskopické rameno plne zasunuté, ochrana proti preťaženiu je vždy deaktivovaná, aby sa práce s plnou lopatou a práce pri tlačení  mohli vykonávať pri plnom výkone. V určitých situáciách môže vodič aktívne obísť systém ochrany proti preťaženiu po dobu až 60 sekúnd pomocou ovládania oboma rukami - kvôli bezpečnosti.

Nová automatická funkcia - návrat lopaty do prednastavenej polohy, prácu ešte viac zjednodušuje. Jedným stlačením tlačidla sa náradie nastaví na určitú pozíciu, ktorú možno ľahko uložiť pri vykonávaní prác. To znamená, že pri rýchlom nakladaní môže byť náradie presne zarovnané kedykoľvek a tak často, ako je potrebné.

 

Pracovná hydraulika a uvoľnenie tlaku

Nové teleskopické nakladače sú vybavené pracovnou hydraulikou Load-sensing so zvýšeným výkonom. Modely SCORPIONu 9055 a 7055 majú teraz kapacitu prietoku 187 l/min a SCORPION 7044 má prietok 140 l/min. Tri menšie modely ponúkajú výber medzi zubovým čerpadlom  s výkonom 100 l/min alebo Load-sensing systémom so 140 l/min. Novinkou je uvoľnenie tlaku na treťom hydraulickom okruhu na držiaku náradí na konci teleskopického ramena. Stlačením tlačidla sa uvoľní tlak  v okruhu, čo umožňuje pripojenie náradia aj s bežiacim motorom, výsledkom je ľahšia a hlavne rýchlejšia výmena všetkého potrebného náradia.

 

Nová koncepcia pohonu

Zvýšená nosnosť a hydraulický výkon nových teleskopických nakladačov vyžaduje rovnako silný koncept pohonu, ktorý CLAAS vyvinul rovnako ako u všetkých ostatných strojov, podľa princípu CLAAS POWER SYSTEMS (CPS). Tento koncept využíva motory Deutz novej generácie, ktoré sa vyznačujú zvýšeným krútiacim momentom a úsporou spotreby paliva, pričom spĺňajú emisné normy IIIB (Tier 4i). Dva najväčšie modely 9055 a 7055, sú vybavené 4 - valcovými motormi o objeme 4,1 l s výkonom 115 kW/156 koní, model 7044 rovnako ako v malých modelov (SCORPION 7035, 7030 a 6030) je vybavený 4 - valcovým motorom o objeme 3,6 l s výkonom 90 kW/122 k (pri 2300 otáčkach za minútu, podľa normy ECE R 120).  4,1 litrové motory splňujú emisné limity kombináciou samočistiaceho filtra pevných častíc (DPF) a bezúdržbového oxidačného katalyzátoru (DOC). U 3,6 litrových motorov čistenie výfukových plynov pozostáva iba z bezúdržbového oxidačného katalyzátoru(DOC).

Nezvyčajný je aj koncept prúdenia vzduchu cez motory: chladiaci vzduch je nasávaný z hornej časti kapoty motora. Preteká chladičom a ďalej prúdi okolo bloku motora a motorový priestor opúšťa spolu s výfukovými plynmi v zadnej hornej časti kapoty motora, kde je umiestnený aj výfuk. Tento spôsob vedenia vzduchu zabraňuje vniknutiu a nasatiu prachu a nečistôt. Čistý vzduch pre dýchanie motora je nasávaný v hornej, zadnej časti stroja aj pri reverzácii ventilátora.

 

Prevodovka s väčším ťahom a funkciou SMART ROADING

Dôležitým aspektom koncepcie CPS pri nových teleskopických nakladačoch je inteligentný hydrostatický pohon VARIPOWER, ktorý neustále a automaticky koordinuje rýchlosť a ťah, nepretržite až do maximálnej rýchlosti 40 km/hod. Pre ešte väčšiu jazdnú dynamiku a ťah, CLAAS ponúka svoje dva nové špičkové modely s VARIPOWER PLUS prevodovkou a funkciou SMART ROADING. Na SCORPION 9055, 7055 a 7044 modeloch, je najvyššia rýchlosť dosiahnutá v režime riadenia všetkých kolies (až do max. 30km/h) a pri riadení predných kolies (až do max. 40 km/h), kedy môžu byť znížené otáčky motora na 1800 otáčok za minútu a na modely SCORPION 7044 na 2000 otáčok za minútu. Tým sa výrazne znižuje spotrebu paliva počas prepravy a pri manipulačných prácach. Zníženie otáčok motora tiež znižuje hladinu hluku pri práci. Funkcia SMART ROADING je riadená automaticky. Vodič iba ovláda rýchlosť pomocou plynového pedálu. Otáčky motora sa automaticky znížia, akonáhle sa dosiahne maximálna rýchlosť. Za účelom dosiahnutia maximálnej trakcie pri tlačení a to aj za ťažkých podmienok, môže byť stlačením tlačidla na joysticku aktivovaný zámok diferenciálu so 100 % uzávierkou na prednej náprave.

 

Nová kabína - väčšia, pohodlnejšia a viac ergonomická

Všetky nové modely majú novú kabínu, ktorá poskytuje výrazne väčší priestor (o 5 % viac objemu, o 9 % viac vnútornej šírky), lepší 360 ° výhľad okolo stroja vďaka jednodielnemu čelnému sklu (o 8,5 % viac presklenej plochy) a mnoho ďalších pohodlných funkcií. Okrem nových ovládacích prvkov, ktoré už boli popísané, sa v kabíne nachádza aj 23 litrový chladený úložný priestor a sedadlo vodiča na želanie s dynamickým tlmením. Hlavné prevádzkové kontrolky sú umiestnené v pravom A - stĺpiku novej kabíny. Po novom sú teraz k dispozícii dva veľké úložné priestory v zadnej časti stroja intergované v nízko položených závažiach. Spolu poskytujú objem 44 litrov a sú uzamykateľné. Pre prácu v noci sú všetky prepínače v kabíne podsvietené a nové SCORPIONy  môžu byť vybavené až  9 pracovnými svetlami, na želanie aj LED osvetlením. FOPS ochranná mriežka sa teraz nachádza vo vnútri kabíny.

 

Model

9055

7055

7044

7035

7030

6030

Zdvihová sila

5,5 t

5,5 t

4,3 t

3,5 t

3 t

3 t

Výška zdvihu

8,8 m

7 m

7 m

7 m

7 m

6 m