class vaderstad

TECHAGRO BRNO 2014

25. 03. 2014

Pri príležitosti veľtrhu Techagro 2014, ktorý sa bude konať v termíne od 30. marca do 3. apríla, prijmite pozvanie do našej expozície s označením 015 v pavilóne F na výstavisku. Pripravili sme pre Vás niekoľko horúcich noviniek z výrobných programov firiem CLAAS a VÄDERSTAD.

 

CLAAS XERION

Nová rada traktorov Claas Xerion obsahuje 3 modely, model Xerion 5000, Xerion 4500 a Xerion 4000 s maximálnymi výkonmi 517, 476 a 422 k. Maximálny točivý moment dosahuje hodnôt 2450, 2300 a 2100 Nm a je dostupný už v 1300 ot/min. Všetky modely sú dostupné vo verzii Trac s pevnou kabínou, Trac VC s otočnou kabínou a verzia Saddle trac je dostupná len pre model Xerion 4000. Traktory Claas Xerion sú vybavené šesťvalcovým, preplňovaným motorom Mercedes Benz o objeme 12,8 litra, respektíve 10,6 litra pri modely Xerion 4000. Motory sú vybavené systémom Common Rail a elektronicky riadeným chladením. Vďaka modernej technológií vstrekovania, preplňovania a systému SCR splňujú motory emisnú normu Stage 4 (Tier 4f). Hydromechanická prevodovka ZF Eccom umožňuje plynulú zmenu rýchlosti jazdy až do 40 km/h. Nový skrutkovaný rám zaisťuje vyššiu nosnosť a stabilitu traktoru, kedy je možné na Xerion zavesiť ťažšie náradie do zadných i do predných ramien a tiež väčšiu nadstavbu na hnojovicu, hnojivo či osivo v prípade verzie Saddle Trac. Kabína Xerionu zaručuje vysoký štandard pohodlia pre obsluhu i pri dlhých pracovných nasadeniach. Rovnako veľké kolesá so šiestimi režimami riadenia umožňujú dosiahnuť vysokú obratnosť traktoru na úvrati. Traktory Xerion môžu byť vybavené  automaticky navádzaným riadením alebo systémom Claas Telematics pre online sledovanie prevádzkových hodnôt. Xerion je ďalej možné využiť pre rozhrňovanie a utláčanie siláže na silážnych jamách.

 

CLAAS AXION 800

Nové traktory Claas Axion sú univerzálne traktory dostupné v 4 modeloch, Axion 810, Axion 830, Axion 840 a Axion 850 a sú vybavené preplňovaným motorom FPT so vstrekovaním Common Rail, ktorý pomocí systému SCR a DOC splňuje emisnú normu Stage IV (Tier 4f). Výkony traktorov sú v rozsahu od 215 do 264 koní. Traktory Axion 800 možno vybaviť osvedčenou prevodovkou Hexashift so štyrmi automaticky radenými skupinami a šiestimi prevodovými stupňami radenými pod zaťažením, ktorá je doplnená o nové automatické funkcie (Hexactive, Speedmatching, Skipshift). Na prianie je možné traktory Axion 800 vybaviť hydromechanickou prevodovkou CMATIC od spoločnosti ZF s plynulou zmenou prevodového pomeru. Nová 4 stĺpiková kabína poskytuje vynikajúci komfort predovšetkým vďaka štvorbodovému odpruženiu kabíny a aktívne odpruženému sedadlu.

 

CLAAS ARION 500/600

Traktory Arion 500/600 sú vybavené motormi DPS so 4 ventilovou technikou a vstrekovaním Common Rail. Modelová rada Arion 500 je osadená motormi o objeme 4,5 l a disponuje výkonmi od 145 do 163 k, zatiaľ čo modelová rada Arion 600 má motory o objeme 6,7 l s výkonmi od 158 do 184 k. Na výber sú dve varianty prevodoviek. Prevodovka Hexashift, ktorá vychádza z osvedčenej koncepcie a je doplnená novými funkciami, podobne ako u nových traktorov rady Axion 800. Nové sú traktory Arion rady 500/600 CMATIC dostupné s hydromechanickou prevodovkou, ktorá je prvou plynulou prevodovkou v portfóliu traktorov Claas, vyvinutou a vyrábanou priamo spoločnosťou Claas v továrni v Nemeckom Paderborne. Priestranná päť- stĺpiková, odpružená kabína definuje novú úroveň komfortu pre obsluhu v traktoroch do 200 koní. Kabína je na želanie vybavená automatickou klimatizáciou, chladiacim boxom, aktívne odpruženým sedadlom vodiča a ďalšími prvkami komfortnej výbavy. Komfort ovládania traktorov Arion je na rovnakej úrovni ako u väčších modelov, čo je novou filozofiou spoločnosti Claas.

 

CLAAS JAGUAR 800

Nová rada Jaguar 800 je svojím novým zaobleným dizajnom veľmi podobná veľkým strojom rady Jaguar 900. Zmeny v tvarovaní kapoty priniesli tiež účinnejší prívod vzduchu pre chladiaci systém a dobrý výhľad pre šoféra.  Veľké bočné kryty sú jednodielne a spolu so zadným krytom dovoľujú ľahký prístup k miestam údržby. Pravý bočný kryt sa dá dokonca úplne vyklopiť nahor v prípade, že je potrebný väčší servisný zásah. To si bude pochvaľovať každý šofér v momente, kedy príde rada na demontáž drviča zrna. Vďaka  nerušenému prístupu bude mať jednoduchú úlohu. Okrem známeho prevedenia Intensiv-Cracker teraz drvič existuje aj vo verzii Multi Crop-Cracker (MCC) buď s hydraulickým alebo s mechanickým napínaním remeňov, dokonca ide odmontovať a pomocou napríklad teleskopického nakladača vyzdvihnúť z útrob rezačky aj metač.

 

CLAAS VOLTO 800

Novinky v roku 2014 sa ukrývajú aj v segmente obracačov Claas Volto. Pred dvoma rokmi predstavila spoločnosť Claas nový systém obracania krmív, ktorý nazvala Max Spread. Ide o to, že konce ramien, na ktorých sú primontované prsty sú naklonené o 29,3° a tím sa o 33% predĺžila dráha po ktorej sú prsty schopné naberať krmivá. Tangenciálne naklonené prsty sú v zábere po celom obvode rotoru a výsledkom je vyššia výkonnosť a optimálne rozvrstvenie podobné rozvrstveniu konvenčných rozmetadiel.
Ďalším benefitom je šetrné zaobchádzanie s krmivom, ktoré ocení predovšetkým ďatelina, ktorá je veľmi háklivá na hrubé zaobchádzanie strojov. Dôvodom je priami priechod strojom.
Prvým obracačom, ktorý bol systémom vybavený bol v roku 2012 obracač Volto 1100. Tento systém bol zavedený i v inovovaných strojoch Volto 900; 800 a 700, ktoré v tomto roku nahradia osvedčené modely Volto 870, 770 a 670. S pracovným záberom v rozpätí od 6,7 do 8,7 m sú nové obracače vhodné predovšetkým pre stredné a malé farmy. Modely Volto 900 T a 800 T sú ťahané a vďaka svojim kompaktným rozmerom ľahko prepravné.

 

CLAAS SCORPION 7055

CLAAS rozširuje svoju ponuku ako pre menšie farmy, tak aj pre podniky, kde je rozhodujúci práve výkon. Na tohtoročnom TechAgre bude predstavený jeden z väčších modelov SCORPION 7055. Tento model disponuje zdvihovou výškou 7 m. Zdvihovú kapacitu udávajú posledné dve číslice v označení modelu. Jeden z najväčších modelov SCORPION 7055 sa môže pochváliť zdvihovou kapacitou 5,5 t. 
Celkovo manipulátory CLAAS sú od základov inovované. Nový koncept rámu a šasi všetkých šiestich modelov má spoločného menovateľa usadenie teleskopického ramena do nižšej polohy a zníženie celého ťažiska stroja. Výsledkom novej konštrukcie je vysoký stupeň stability a neobmedzený výhľad napravo od stroja. Na viac je tu ešte jedna výhoda - vďaka novému šasi je možné obuť manipulátor pneumatikami 600/55-26,5. Model 7055 teraz disponuje hydraulickým čerpadlom s prietokom 187 l/min. Novinkou je uvoľňovanie tlaku v hydraulických okruhoch pomocou stlačenia tlačidla. Pripojenie náradia je tak možné i za chodu motora a je tým pádom rýchlejšie a ľahšie.
Všetky pohyby teleskopického ramena sú v krajných polohách tlmené, takže práca je plynulá a hladká. Nový má manipulátor aj automatický stabilizátor zaisťujúci tlmenie vibracií. Tento systém sa spína vo chvíli, keď stroj dosiahne rýchlosť 7 km/h a pokiaľ rýchlosť opäť poklesne, automaticky sa deaktivuje.

 

 

Väderstad Spirit 600C

Okrem elektronických systémov sa vývoj švédskej spoločnosti zameral aj na hydraulickú sústavu strojov. Model Spirit 600C je novinkou pre rok 2014 z oblasti diskových sacích strojov s prihnojovaním. U tohto stroja bolo použité ovládanie hydrauliky Load Sensing, ktoré jednak zlepšuje komfort obsluhy, ale predovšetkým znižuje množstvo hydraulického oleja potrebného pre prevádzku stroja. Je odoberané len toľko oleja, koľko je ho v danej chvíli potreba. V dôsledku toho potom dochádza k zníženiu spotreby paliva a zlepšeniu ekonomiky prevádzky. Ovládanie všetkých hydraulických častí stroja je zaistené len troma hydraulickými spojkami, vďaka čomu je prepojenie sejačky s traktorom veľmi jednoduché. Pokiaľ traktor nie je vybavený systémom Load Sensing, môžeme stroje prepojiť tiež rovnakým spôsobom, len bude dodávaná vždy maximálna dávka tlakového oleja nastavená na terminály traktora.

Ďalšou inováciou u tohto produktu je nový, veľmi výkonný a tichý ventilátor, ktorý je zabudovaný v telese zásobníku. Použité riešenie je nielen dizajnovým prvkom, ale má aj praktické využitie.  Jeho umiestnenie vo väčšej výške nad terénom zabraňuje vnikaniu prachu do systému a následnému opotrebeniu jeho súčastí. Vďaka novému systému Air Balance je možné usmerniť tok vzduchu k distribučným hlavám podľa aktuálnej potreby. Objemný zásobník o kapacite 5000 l patrí k najväčším vo svojej triede a preto nie je nutné ho tak často dopĺňať, čím sú tak znížené neproduktívne časy pri sejbe. Zásobník môže byť využitý kombinovane ako na osivo a hnojivo v pomeroch 60:40 alebo 50:50, tak len na osivo.