class vaderstad

Nový ARION 400

16. 07. 2014

Ten správny traktor pre každého

Harsewinkel / Bad Saulgau, Júl 2014.  V priebehu posledných pár rokov sa firma CLAAS zamerala na vývoj traktorov v segmente nad 140 koní, čím úspešne zmodernizovala a rozšírila túto výkonovú triedu s inovatívnymi traktormi. Teraz sa CLAAS  snaží zamerať na segment s nižšími výkonmi a oživuje výkonovú triedu traktorov pod 140 koní. Nový ARION 400 bol úplne prepracovaný a to od motora až po strechu. So svojimi výkonmi a nespočetným množstvom voliteľného príslušenstva sa stáva tým pravým traktorom pre všestranné využitie.

Aktuálne dosluhujúce tri modely v rade ARION 400 a to presne  typ 410, 420 a 430 – pokrývali výkonové spektrum od 100 do 130 koní. Pri novom rade ARION 400 je paleta celkovo zastúpená až šiestimi modelmi (410, 420, 430, 440, 450 a 460)  s maximálnymi výkonmi od 90 do 140 koní.

Model  

               Max. výkon (kW/kone)*

ARION 460

                       104/140

ARION 450

                         97/130

ARION 440

      90/120

ARION 430

82/110

ARION 420

75/100

ARION 410

67/90

*podľa normy ECE R120

Trieda traktorov pod 140 koní hrá veľkú a dôležitú  úlohu v celosvetovom meradle. Tento segment zahŕňa širokú škálu traktorov a to od veľmi jednoduchých až po špičkovo vybavené modely. Nový ARION 400 je výbavou rozmanitý a na prevedenia bohatý model, s najširším možným želateľným príslušenstvom zo všetkých CLAAS traktorov.

Pestrá paleta kabín

Zákazníci majú na výber pri novom ARION 400 zo štyroch kabín a štyroch verzií strechy. Kabína sa dodáva v prevedení s jednodielnym čelným sklom, s otvoriteľným predným oknom, ako nová PANORAMATICKÁ kabína, alebo ako 5-stĺpiková kabína bez pravých bočných dverí, ktorá je špeciálne navrhnutá pre komunálne využitie. Pričom pravé bočné okno je odolné voči otrasom a je celé z polykarbonátu. Všetky ostatné kabíny majú dvere po oboch stranách a vďaka 6-tim stĺpikom otvoríte dvere len s malým presahom. Toto poskytuje výhody napríklad pri práci v budovách s obmedzenými priestorovými pomermi. Ak prejdeme k samotnej streche kabíny, zákazníci majú na výber aj unikátnu PANORAMATICKÚ strechu, ktorá  stanovuje nové štandardy vo výhľade z kabíny. Ďalšou alternatívou je vysoká strecha s oknom, ale taktiež aj nízka strecha s alebo bez strešného okna. Vo verzii s nízkou strechou, má vo svojej výkonovej triede nový ARION 400 celkovú výšku len 2,48 metra.

Skutočný panoramatický výhľad

Nová PANORAMATICKÁ kabína s jej 2,41 m² panoramatickým výhľadom poskytuje obsluhe úplne nový zmysel vnímania priestoru. Čelné sklo a polykarbonátová strecha sú spojené dokopy bez akéhokoľvek rámu, čím umožňujú vodičový nerušený 90° výhľad na čelný nakladač.

 

Nová multifunkčná páka

Všetky varianty nového ARION 400 zdielajú vylepšené prvky ergonómie a ovládania ako je napríklad štandardná nová multifunkčná páka ovládania. Samotná páka skrýva ovládanie čelného nakladača, prevodovky, zadného závesu, otáčok motora a na želanie aj dva elektronicky ovládané hydraulické okruhy. Multifunkčná páka vám perfektne sadne do ruky a cez ovládač umožňuje ovládať funkcie prevodovky.  Obsluha môže radiť všetky stupne a tiež aktivovať úvraťovú rýchlosť len stlačením prstu. Všetky funkcie čelného nakladača sa dajú ovládač cez multifunkčnú páku a to elektro-hydraulicky cez  ELECTROPILOT alebo hydraulicky ovládané cez FLEXPILOT.

Rovnako ako aj pri väčších CLAAS traktoroch, je možné sklon a uhol stĺpika nastaviť podľa potreby obsluhy. Stĺpik riadenia tvorí jeden celok s  prístrojovým panelom. Nový koncept kabíny tiež poskytuje nové úložné priestory a niektoré nové praktické prvky. Napr. na pravej strane stroja nad akumulátorom sa nachádza skrinka s náradím, ktorá je dodávaná štandardne. A ďalej napríklad aj gule do trojbodového závesu sa dajú pohodlne odložiť na určené miesto na pravom blatníku, kde sú chránené pred znečistením.

Široký výber systémov ovládania hydrauliky

V ponuke sú tiež rôzne hydraulické sústavy pre nový ARION 400.  Celkovo sú v ponuke až tri rôzne hydraulické sústavy dostupné pre všetky modely  vrátane otvoreného okruhu  s prietokom 60 l/min a  98 l/min. Tento systém kombinuje dve čerpadlá 57 l/min pre systémy ovládania a 41 l/min pre zadný záves. Ak je príliš veľké zaťaženie na systém,  cez stlačenie tlačidla môžu byť obe čerpadlá aktivované.  A ďalej CLAAS ako prvý v tejto triede, ponúka 110 l/min load-sensing hydraulickú sústavu,  ktorá sa objaví v ponuke aj s Power Beyond.

Odpružená predná náprava PROACTIV

Vďaka optimálnemu rozloženiu hmotnosti, dlhému rázvoru a celkovej krátkej konštrukcii stroja, CLAAS spĺňa koncept ideálneho traktora aj s novým modelom ARION 400. Tak isto ARION 400 ťaží z konštrukcie "osieho drieku", ktorý umožňuje široký uhol natočenia kolies aj s tými najširšími pneumatikami, rovnako ako aj pri modeloch AXION 800 a 900. Integrovaná olejová vaňa tvorí konštrukčnú časť rámu,  čím je zabezpečená tuhosť a nie sú potrebné ďalšie výstuhy motora. To šetrí miesto, zjednodušuje údržbu a umožňuje montáž čelného nakladača priamo na olejovú vaňu a prevodovku. Odpružená predná náprava PROACTIV sa dodáva na želanie. Táto náprava využíva nezávislé odpruženie jednotlivých kolies  a prvýkrát bola použitá na ARION 500/600 čím poskytne skutočný komfort aj v kategórii traktorov nad 90 koní.

Plný výkon motora za každých podmienok

Tak ako pri AXION 800 a 900, sa CLAAS  rozhodol aj pri novom ARION 400 pre výkonné ale zároveň úsporné motory od FPT so vstrekovaním common rail  (tlak 1600 bar), vybavených turbom a medzichladičom plniaceho vzduchu. Ako prvý v tejto výkonovej triede,  využívajúc moderný 4-valcový motor (objem motora 4.5 l) splňujúci emisnú normu Stage IV (Tier 4). Toto sa dosiahlo vďaka dvojstupňovému systému, ktorý  pozostáva z diesel oxidačného katalyzátora (DOC/Oxicat) v kombinácii s katalyzátorom SCR. Tento systém nevyžaduje žiadne ďalšie systémy na recyrkuláciu výfukových plynov  a ani filter pevných častíc (DPF). CLAAS sa nechal inšpirovať väčšími modelmi ako AXION 800 a 900 pri integrovaní celého emisného systému pekne pod kapotu, pričom sú všetky súčasti systému skované pod kapotou motora čím zabezpečujú obsluhe ničím nerušený výhľad vpred.

Na novom ARION 400 nie je k dispozícii žiaden (BOOST), teda žiadne dodatočné navýšenie výkonu motora, pričom je plný výkon motora k dispozícii vždy a pre všetky operácie. Tak ako aj jeho predchodca aj nový ARION 400 využíva osvedčenú 16+16 QUADRISHIFT prevodovku. Štyri powershiftové rýchlosti a štyri elektro-hydraulicky ovládané skupiny umožňujú obsluhe plne radiť 16 rýchlostí bez použitia spojkového pedálu. Vďaka funkcii QUADRACTIV, môže prevodovka radiť plne automaticky.

Na požiadavku aj automatické funkcie

Pre toho kto chce traktor len na jednoduchú prácu s minimom elektronických prvkov je ideálnou voľnou základ nového ARIONU 400.  Pre zjednodušenie každodennej práce nový ARION 400 ponúka tiež nespočetné množstvo automatických funkcií, ako napr. elektronický zámok diferenciálu a pohon 4x4 alebo aktiváciu  zadnej vývodovej hriadele. Pre traktory vybavené vo verzii CIS (CLAAS INFORMATION SYSTEM), sú tiež k dispozícii ďalšie možnosti a nastavenia. To zahŕňa napríklad aj palubný počítač so širokými možnosťami nastaveniami ako REVERSHIFT radenia, QUADRACTIV automatické radenia a elektronický systém ovládania  času a prietoku. CIS sa ovláda veľmi pohodlne a jednoducho len cez otočný ovládač a tlačidlo ESC.