class vaderstad

NOVÝ ATOS 200/300

17. 11. 2014

Nový CLAAS ATOS 200/300 zastupuje širokú modelovú radu pre široký segment trhu...

Harsewinkel / Bologna, november 2014. CLAAS predstavil úplne nový traktor modelovej rady v segmente do 140 koní. Nový ATOS, ktorý je k dispozícii v 3- a 4-valcovom prevedení, ponúka celkom 6 modelov, ktoré sa pohybujú vo výkonoch 76 až 109 koní, a tým zapadá medzi modelovú radu ARION 400, AXOS, ELIOS a NEXOS.

Prezentácia nového traktoru ATOS na EIMA show (Bologna), zľava: Gilles Mayer (riaditeľ marketing & predaj, CLAAS Traktory), Paolo Tencone (výkonný raiditeľ CLAAS Italia) a Lothar Kriszun (hovorca výkonnej rady CLAAS).

S novým modelom ATOS, CLAAS prepracoval a rozšíril svoj sortiment výrobkov v segmente do 140 koní. S ponukou 10 rôznych modelov a 51 variant vo výkonovom rozmedzí 72 až 530 koní, je teraz CLAAS schopný ponúknuť svojim predajným partnerom a zákazníkom najširší výber traktorov vo svojej histórii.

ATOS je charakteristický  jeho jednoduchou a robustnou technikou pre každodenné použitie a vďaka širokému príslušenstvu, ktoré rozširujú jeho možnosti, ho robí univerzálnym traktorom pre všetky typy zákazníkov. Traktor bol predstavený verejnosti po prvýkrát na veľtrhu poľnohospodárskych strojov 2014 Eimai v Taliansku.

Model

(3-valec)

Max. výkon*

(kW/hp)

Max. krútiaci moment (Nm)

Model

(4-valec)

Max. výkon*

(kW/hp)

Max. krútiaci moment (Nm)

ATOS 220

56/76

341

ATOS 330

65/88

354

ATOS 230

65/88

354

ATOS 340

75/102

408

ATOS 240

71/97

371

ATOS 350

80/109

436

* podľa normy ECE R 120


"Skutočný CLAAS"
Nový ATOS nadväzuje na moderný, ale funkčný, dizajn CLAAS a tak bez problémov zapadne do veľkej rodiny traktorov CLAAS. Vďaka svojim kompaktným rozmerom, je ATOS veľmi ľahko ovládateľný a ideálny pre všetky druhy poľnohospodárskych prác.

Široká ponuka 3- a 4-valcových motorov
ATOS poháňajú motory spĺňajúce  normu Tier 4i / Stage IIIb. Séria 300 využíva 4-valcové motory, ktorý má objem 3,8l, zatiaľ čo rada 200 má 3-valcové motory s objemom 2,9 l. Tieto motory sa vyznačujú spoločným vstrekovacím systémom common-rail, turbodúchadlom, chladič plniaceho vzduchu a voliteľné viskoventilátorom. Následné spracovanie výfukových plynov sa vykonáva diesel oxidačným katalyzátorom (DOC) a recirkuláciou výfukových plynov (EGR). Katalyzátor je integrovaný pod kapotou veľmi kompaktnom spôsobom. Vysoké hodnoty krútiaceho momentu až do 436 Nm zaručujú vysokú odozvu pri riadení ATOSU. Palivová nádrž pojme až 145 litrov a štandardom vo výbave je aj funkcia pamäťových otáčok motora, čo uľahčuje manipuláciu pre vodiča, najmä pri práci so zadným PTO.

Široká škála prevodoviek
S tromi rôznymi variantmi teraz CLAAS ponúka prevodovky pre každého zákazníka. Ponuka prevodoviek zahŕňa štandardnú manuálnou prevodovkou pre základné aplikácie,  TWINSHIFT s dvoma rýchlosťami pod zaťažením alebo TRISHIFT s tromi rýchlosťami pod zaťažením. Všetky prevodovky sú k dispozícii buď s mechanickým alebo elektro-hydraulickým (REVERSHIFT) reverzorom.

Pre ATOS sú k dispozícii celkovo tri rýchlosti PTO:
• 540 ot/min
• 540 a 540 ECO ot/min
• 540/540 ECO, 1000 a 1000 ECO ot/min

V ponuke je tiež automatický PTO režim a PTO s pojazdovou závislosťou.

Novinka: SMART STOP
Zvláštnosťou ATOS je nová funkcia SMART STOP pre prevodovku s elektor-hydraulickým reverzorom. Táto funkcia sa aktivuje jednoduchým stlačením tlačidla na palubnej doske a zaisťuje, že ATOS sa pri zabrzdení zastaví, bez nutnosti zošliapnutia spojkového pedálu. Zastavenie a rozbiehanie sa vykonáva len pomocou brzdového pedála. Toto výrazne vplýva na zníženie stresu vodiča, a to najmä pri práci na dvore (pri práci s čelným nakladačom), alebo na poli (napríklad pri lisovaní balíkov). Funkcia SMART STOP sa automaticky vypne pri vyšších rýchlostiach.

ATOS je voliteľne vybavený priamo z výroby s plne integrovaným predným závesom, ktorý má nosnosť 1,9 t. Konzola pre čelný nakladač môže byť ovládaná buď s mechanickým ovládaním PROPILOT alebo hydraulickým ovládaním FLEXPILOT. Zadný záves možno ovládať mechanicky alebo elektronicky. ATOS 300 má maximálnu nosnosť na zadnom TBZ 4,8 t, zatiaľ čo ATOS 200 môže zdvihnúť na zadnom TBZ až 3,6 t.

Štandardné hydraulické čerpadlo má výkon 55 l / min. Voľba ECO poskytuje zvýšený hydraulický výkon 60 l / min pri znížených otáčkach motora na 1600 otáčok za minútu - a tým znižuje spotrebu paliva. Celkovo sú k dispozícii až štyri hydraulické okruhy, pričom štvrtý je riadený elektronicky.

ATOS je k dispozícii s dvoma variantmi prednej nápravy: so štandardnou prednou nápravou bez pohonu 4x4 alebo s brzdenou prednou nápravou a pohonom 4x4. Maximálna veľkosť pneumatík pre ATOS 300 je 38 ", a pre ATOS 200 je maximálna veľkosť 34".

Nový ATOS je vybavený pohodlnou 4-stpikovou kabínou, ktorá poskytuje vynikajúci výhľad na všetky strany. Okrem toho sú všetky funkcie prehľadne usporiadané v priestore kabíny. Dvere sa otvárajú v širokom uhle, takže je ľahké nastupovanie a vystupovanie z kabíny. Vďaka strešnému oknu má vodič vždy dobrý výhľad na čelný nakladač im sa môže bezpečne pracovať za všetkých okolností.

Prvý traktory modelovej rady ATOS budú uvedené na trh v januári 2015.