class vaderstad

SIMA 2015 a ocenenie pre CLAAS

14. 12. 2014

SIMA 2015: Zlatá medaila a zvláštne uznanie pre CLAAS
Víťazi Sima Innovation Awards 2015 boli vyhlásení 27. novembra 2014. CLAAS si odniesol až dve ocenenia.

Úplne nový koncept PANORAMATICKEJ kabíny na traktor ARION 400, ktorý bol uvedený v tomto roku a dostal sa až do finále súťaže  "traktor roka 2015", bol oceneným jednou z dvoch zlatých medailí. Nové žacie ústrojenstvo VARIO pre kombajny tiež získal zvláštne uznanie.

Zlato pre PANORAMATICKÚ kabínu
Hlavným znakom novej panoramatickej kabíny je jej 2,41 m²  plocha čelného skla. Čelné sklo a polykarbonátová strecha sú navzájom spojené bez hornej prepážky. To dáva vodičovi úplne nový pocit priestoru a nerušené 90° zorné pole výhľadu na čelný nakladač.

Félix Garrad, produktový manažér Claas traktorov modelového radu ARION 400, vysvetlil špeciality, ktoré nastali v priebehu vývoja panoramatickej kabíny: "Panoramatická kabína je ideálna pre prácu s čelným nakladačom. Potrebovali sme riešenie, ktoré na jednej strane zaistí bezpečnosť a spoľahlivosť, zatiaľ čo na druhej strane sme chceli skoncovať s prekážkami, ktoré obmedzujú výhľad."

Vzhľadom k tomu, že viditeľnosť vodiča čelného nakladača nie je narušená žiadnymi neprehľadnými miestami, môže vodič vždy sedieť v pohodlnej pozícii. Tým sa zabráni všetkým opakujúcim sa pohybom, ktoré namáhajú krčnú a bedrovú chrbticu vodiča a môžu spôsobiť problémy s chrbtom. Porota konštatovala, že sa jedná o pozoruhodný vývoj v oblasti prevencie, bezpečnosti, pohodlia a produktivity.


Zvláštne uznanie pre VARIO žacie ústrojenstvo
Porota konštatovala, že nové žacie ústrojenstvo modelov VARIO 930 a 770 s pracovnou šírkou 9,30m a 7,70m pre kombajny TUCANO a LEXION ponúka požadovanú úroveň technickej flexibility pre zvládnutie dnešných zberov úrody a pravidelné striedanie plodín. Bočné vertikálne deliče repky  teraz možno nasadiť a sňať bez použitia náradia aj vďaka rýchloupínacej spojke. Žací stôl VARIO je možné plynule a pohodlne nastaviť z kabíny v rozsahu 700 mm (-100mm až +600mm). Vzhľadom k tomu, že v minulosti museli byť segmenty repkovej výbavy vložené manuálne, teraz sú plne integrované do nového žacieho VARIO ústrojenstva.

"Nová generácia žacích ústrojenstiev VARIO predstavuje ďalšiu logickú etapu vo viac ako 50 ročnom vývoji nastaviteľných žacích ústrojenstiev CLAAS. Nová koncepcia zaručuje rýchlu adaptáciu na obilie a repku, a je to preto ideálny systém pre zber príslušných druhov plodín", hovorí Matthias Stauffer, produktový manažér spoločnosti CLAAS pre samohybné mlátiace stroje.

Ceny SIMA pre inovácie sú udeľované každé dva roky, na uznanie inovácií v oblasti poľnohospodárskej techniky a poľnohospodárskych služieb. V tomto roku boli udelené, dve zlaté medaily, tri strieborné medaily a 18 osobitných uznaní. Medzinárodná porota zložená z 21 odborníkov z odvetvia poľnohospodárstva bola zodpovedná za vyhlásenie ocenených. Ďalší odborníci, vrátane mnohých užívateľov, výskumných a vývojových pracovníkov boli podľa potreby ako poradný orgán poroty.