class vaderstad

Preniknutie do "štvrtej dimenzie" s kombajnom LEXION 700

02. 11. 2015

 


Harsewinkel /Samswegen, August 2015. Bol to výrobca poľnohospodárskych strojov CLAAS, kto ako prvý predstavil v roku 1936 obilný kombajn vhodný do Európskych podmienok. Odvtedy CLAAS raždoročne obhajuje prvenstvo na trhu v Európe v obilných kombajnoch. Z troch modelov, ktoré vyrába - LEXION, TUCANO a AVERO – je LEXION nie len najvýkonnejší obilný kombajn, ale jeho 20-ročná kariéra tak isto obsahuje najviac skúseností – od výskumu a vývoja až po praktické skúsenosti. Tak isto aj dnes sa vyvinul ďalšie vylepšenia, čo vedú k vyššej výkonnosti stroja, spoľahlivosti, lepšej kvalite práce a vyššiemu komfortu obsluhy.  Hlavné detaily, na ktoré sa výrobca z Harsewinkelu zameral pri zdokonalení modelu LEXION 700, sú zlepšenie čistenia a separácie zrna, rezačka slamy a elektronika.

Nový LEXION 700 sa posunul do ďalšieho levelu, čo sa týka emisií.  Dnes spĺňa emisnú normu Tier 4/Stage 4. CLAAS zmenil pri modely LEXION 700 dodávateľa motoro a prešiel z motorov CAT na Mercedes-Benz. Dva najväčšie modely 780 a 770 sú vybavené motormi  Mercedes-Benz poslednej generácie, o objeme 15.6 l. Ten poskytuje modelu LEXION 780 maximálny výkon 626 hp. Modely LEXION 750 a 740 sú poháňané motormi Mercedes-Benz o objeme 10.7 l. Výnimku tvorí len motor Perkins v modeli LEXION 760.

LEXION 750 a 740 sú od roku 2016 vybavené systémom DYNAMIC COOLING s variabilným pohonom ventilátora. Tento systém poskytne motoru vždy toľko chladiaceho výkonu, koľko je práve potrebné.

Vzhľadom na zvýšený výkon a aj výkonnosť strojov, CLAAS taktiež zväčšil objem zásobníka a to pri dvoch najväčších modeloch s pásovým podvozkom,  LEXION 780 TERRA TRAC a 770 TERRA TRAC – a to na objem 13,500 litrov. S výkonom vyprázdňovania 130 l/s je možné vyprázdniť zásobník za menej ako dve minúty.

 

Technické parametre modelovej rady CLAAS LEXION 700

LEXION

780

770

760

750

740

Mlátiaci mechanizmus / šírka

APS /

1700 mm

APS /

1700 mm

APS /

1420 mm

APS /

1420 mm

APS /

1420 mm

Zvyšková separácia zrna

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

ROTO PLUS

Objem zásobníka zrna

13.500 l alebo

12.800 l

13.500 l alebo

12.800 l

11.000 l

10.000 l

10.000 l alebo

 9.000 l

Výrobca motora

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz

Perkins

Mercedes-Benz

Mercedes-Benz


Maximálny výkon motora

 

625 koní

585 koní

503 koní

435 koní

405 koní

 

LEXION 700 je vybavený piatimi košmi pod separačnými rotormi, pri najvýkonnejšom modely LEXION 780 dokonca šiestimi a  hydraulicky nastaviteľnými klapkami na prvých dvoch segmentoch.

Na kombajnoch značky  CLAAS bolo v minulosti  3D čistenie prezentované ako ideálna voľba pri práci v kopcovitom teréne. Systém je jedinečný v tom, že pri priečnom náklone stoja dokáže pohybom sitovej skrine rozložiť materiál po celej ploche sít. Prirodzene, aj tento system má pri neustálom zvyšovaní výkonov strojov svoje limiity.

 

Štvrtá dimenzia – 4D čistenie

Z tohto dôvodu CLAAS vyvinul 4D čistenie pre radu LEXION 700. 4D čistenie pozostáva z dvoch častí: klapky na rotoroch, ktoré sa otvárajú v závislosti na náklone stoja a automatické ovládanie ventilatora. Kombajny vybavené 4D čistením sú taktiež vybavené dodatočným tretím párom klapiek.  Aktívne ovládanie klapiek je závislé na pozdĺžnom a priečnom náklone kombajnu a taktiež na okamžitom zaťažení čistiaceho separačného ústrojenstva kombajnu. Pri tomto procese sa klapky podľa potreby otvárajú alebo zatvárajú. Taktiež otáčky ventilator sú automaticky regulované podˇkla toho, či stroj ide do kopca alebo z kopca. 4D čistenie pracuje automaticky a nie je ovládanie obsluhou. Je plne integrované do system CEMOS AUTOMATIC a prispieva k celkovej plne automatickej optimalizácii nastavenia stroja. Prirodzene, ak je to nutné, obsluha stroja môže system deaktivovať cez ovládací panec CEBIS.  

 

LEXION 750 odteraz taktiež ako MONTANA

Odteraz sú dva modely a to LEXION 760 a LEXION 750 dostupné v prevedení MONTANA. Tieto modely slúžia na prácu vo veľmi kopcovytých terénoch, pričom podvozok je schopný vyrovnať bočný sklon až do 17 %.

 

Žatva v ťažkých podmienkach – Automatické ovládanie toku materiálu

Kombajny CLAAS sú známe tým, že sú schopné pracovať aj v tých najťažších podmienkach. Pohony sú navrhnuté tak, aky zvládali túto záťaž. Z dôvodu zistenia bodu maximálneho zaťaženia stroja, CLAAS uvádza systém automatického ovládania toku material v nových modeloch LEXION 700. Tento systém zaznamenáva a porovnáva počas práce  zaťaženie motora, APS mlátiaceho mechanizmu a separačného mechanizmu ROTO PLUS. Ak sa objaví problém, šikmý dopravník  a vysýpanie zásobníka sa automaticcký vypnú, čím sa predíde úplnému zahlteniu stroja.

 

Dokonalosť v praxi – CEMOS AUTOMATIC

CLAAS uviedol na trh systém CEMOS AUTOMATIC in roku 2012 – bol to prvý plne automatický system, ktorý bol schopný nastaviť čistenie a separáciu stroja. Systém bolo možné použiť v pšenici, jačmeni a repke. CEMOS AUTOMATIC je optimalizačný systém, ktorý sa priebežne prispôsobuje podmienkam. Tento system zlučuje všetky skúsenosti nadobudnuté v praxi. CLAAS rozšíril použite tohto system aj na sóju a kukuricu, pričom aj v tomto pripade bude system obsluhovaný cez terminal CEBIS. Logika ovládania a munu budú identické s ostatnými funkciami stroja.