class vaderstad

Dva nové modely drviča zŕn CLAAS Corncracker ponúkajú maximálnu flexibilitu

03. 11. 2015

Dva nové modely drviča zŕn CLAAS Corncracker ponúkajú maximálnu flexibilituFirma CLAAS rozšírila svoju doterajšiu ponuku mačkacích valcov MULTI CROP CRACKER o dva nové modely MCC MAX a MCC SHREDLAGE, ktoré budú predstavené na veľtrhu Agritechnica 2015. Tieto nové drviče zŕn sa vyznačujú špeciálnymi profilmi valcov, ktoré umožňujú hlavne  intenzívne spracovanie strednej a dlhej rezanky s dĺžkou až 30 mm.

 

Hlavne službári môžu s týmito novými systémami reagovať flexibilnejšie na rastúce požiadavky v zbere kukuřičnej siláže, obzvlášť na trend dlhšej rezanky na krmivo hovädzieho dobytka chovaného na mlieko.  

Nové typy mačkacích válcov sa vkladajú do doterajšej koncepcie CLAAS MULTI CROP CRACKER, ktoré so svojimi rozdielnymi profilmi valcov ponúkajú vysokú mieru flexibility. Rozmerovo jednotné, ľahko prístupné mačkacie valce umožňujú jednoduchú a rýchlu výmenu, podľa požadovanej intenzity drvenia. Z výrobného závodu je možné objednať si MULTI CROP CRACKER s požadovaným typom valcov.

Základnou súčasťou koncepcie bude aj naďalej dlho osvedčený štandardní systém drtiča zŕn MCC CLASSIC s pilkovým profilom zubov vo veľkostiach M a L. Ten je vhodný hlavne pre krátku dĺžku rezanky v rozsahu 3,5 až 12 mm, ktorá je využívaná hlavne pre bioplynové stanice, ale taktiež ako krmivo pre hovädzí dobytok a pre výkrm býkov.  

 

Vysoká kvalita drvenia pre siláž s dlhou dĺžkou rezanky

Ešte vyššiu flexibilitu ponúka novo vyvinutý systém drtiča zŕn CLAAS MCC MAX, ktorý spĺňa rastúci dopyt po siláži s dlhou dĺžkou rezanky. MCC MAX bol vyvinutý pre spracovanie kukuričnej siláže s dĺžkou rezanky 7 až 22 mm a vyznačuje sa špeciálnymi mačkacími valcami, ktoré disponujú pilkovými zubmi a 30-timi prstencovými segmentmi. Usporiadanie a špeciálna geometria prstencových segmentov prispieva k tomu, že je rezanka spracovaná nielen pomačkaním a trením, ale taktiež pomocou rezacích a strihových síl. To umožňuje intenzívnejšie rozrušenie kukuričného zrna a aj narušenie štruktúry stonky kukurice.  


Hlavnou výhodou pri takto intenzívnom spracovaní MCC MAX je, že miesto obvyklej dĺžky rezanky pre bioplynové stanice (dĺžka 5 mm) stačí pre výrobu bioplynu rezanka s dĺžkou 8 mm. Vysoký stupeň spracovania rezanky ponúka baktériám podstatne väčšiu plochu a zaisťuje tak optimálny priebeh fermentácie. 

Mimoriadna kvalita spracovania kukurice s MCC MAX je taktiež výhodou pri väčších dĺžkach rezanky, ktorá je požadovaná od stále vyššieho počtu producentov mlieka. Taktiež tu profitujú baktérie v žalúdku hovädzieho dobytka z podstatne väčšej plochy materiálu. Lepší pomačkanie škrobu siláže a vyšší účinok dlhej rezanky pôsobí pozitívne na produkciu mlieka a zdravie dobytka. Systém MCC MAX Vám ponúka tú najvyššiu mieru flexibility. Len s jedným systémom drtiča zŕn je možné vyrobiť siláž s krátkou dĺžkou rezanky pre bioplynové stanice ako aj siláž s dlhou dĺžkou rezanky pre krmivo hovädzieho dobytka v tej najvyššej kvalite. Nie je potrebná výmena mačkacích valcov, len úprava dĺžky rezanky. Je dôležité, aby bol pre požadovanou dĺžku rezanky správne zvolený nožový bubon pre systém MCC MAX.

 
Nová technológia z USA

Taktiež nové valce drtiča zŕn MCC SHREDLAGE, kde na této technológiu získala spoločnosť CLAAS licenciu, umožňuje intenzívne pomačkanie v extrémnom rozsahu dĺžky rezanky 26 až 30 mm. Valce SHREDLAGE disponujú profilom pilkových zubov ktoré sú na valci v miernej špirále. Vďaka tomu zvládne MCC SHREDLAGE celkom narušiť vretencové časti a úplne rozdrviť kukuričné zrná. Stonky sú v pozdĺžnom smeru taktiež veľmi dobre narušené a kôra je vďaka špeciálnemu profilu valcov olúpaná. 


Technológia bola vyvinutá americkou spoločnosťou Shredlage L.L.C. Veľké množstvo producentov mlieka v USA, a sčasti aj v Nemecku, zakrmuje s veľkým úspechom so siláží SHREDLAGE. Prvé pokusy univerzity vo Wisconsinu v USA dokazují, že sa vďaka veľmi vysokej dostupnosti energie rezanky SHREDLAGE môže denný výkon produkcie mlieka zvýšiť až o dva litre na jednu kravu.

CLAAS bude vyrábať valce SHREDLAGE samostatne v licencii. A to vo svojom výrobnom závode CLAAS Industrietechnik Paderborn.

MCC SHREDLAGE a MCC MAX budú v priebehu roku 2016 k dispozícii aj priamo z výrobného závodu, alebo ako dovybavenie pre modely rezačiek JAGUAR 870, 950, 960, 970 a 980.