class vaderstad

Nová generácia traktorov CLAAS NEXOS

21. 11. 2016

pdf PDF ke stažení

Nová výrobná rada osvedčených traktorov CLAAS NEXOS s úzkym rozchodom optimálne spojuje tieto požiadavky. Vedľa vysoko výkonných motorov, menších rozmerov a väčšej obratnosti sa nové modely vyznačujú mnohými praktickými detailmi pri práci s čelným a zadným pracovným náradím, novou prevodovkou a optimálnym komfortom v kabíne.

 

Vysoko výkonné motory
Nová generácia NEXOS zahrňuje 14 rôznych modelov, ktoré sa líšia svojím výkonom a rozmermi. Všetky nové modely sú vybavené 4-valcovým motorom FPT, ktorý vykazuje kultivovaný chod a vysokú ťahovú silu pričom pracuje veľmi hladko a bez vibrácii. Výkon dostupných motorov dosahuje 75 k až 112 k, resp. až 103 k u modelu NEXOS VE, ktorý je navrhnutý pre prácu vo veľmi úzkych radoch viníc. U špičkových modeloch 250 VL a 250 F dosahuje motor s CLAAS POWER MANAGEMENT (CPM) pri práci s vývodovým hriadeľom  alebo pri preprave navýšením výkonu až 9 koní (Boost) a maximálneho krútiaceho momentu až 440 Nm. Vďaka tomu je nová výrobná rada NEXOS približne o 10% silnejšia než tá predchádzajúca.

4-válcový motor FPT  

Prispôsobenie otáčok motora stlačením tlačidla
S elektronickým vstrekovaním Common-Rail disponuje teraz NEXOS sériovo pamäťou  otáčok motoru, voliteľne je k dispozícii tiež druhá pamäť otáčok motoru. Otáčky motoru je možné presne prispôsobiť stlačením tlačidla. Pri práci s vývodovým hriadeľom je tak kedykoľvek  k dispozícii požadovaný počet otáčok a vysoká výkonnosť. Nové motory  umožňujú dlhšie intervaly údržby 600 hodín, namiesto doterajších 500 hodín.

Výkony motorov NEXOS

Model

Max. výkon* (kW/k)

Max. krútiaci moment* (Nm)

NEXOS 250
(len F a VL)

82/112 (s navýšením výkonu 9 k s CPM**)

440

NEXOS 240

76/103

406

NEXOS 230

68/92

366

NEXOS 220

62/85

334

NEXOS 210

55/75

309

*podľa ECE R 120

**CPM (CLAAS POWER MANAGEMENT): Dodatočný dostupný výkon motoru (Boost) u traktorov CLAAS, ktorý je k dispozícii pri určitých prácach.

Optimálna technika výfukových plynov s priaznivými rozmermi
Rozmery modelov NEXOS začínajú pre model VE pre úzke riadky na vonkajšej šírke od 1 m, pre model VL pre širší riadky viníc od 1,26 m a pre práce v ovocinárstve je k dispozícii model F so šírkou od 1,45 m. Všetky motory rôznych modelov sú navzdory kompaktným rozmerom vybavené najmodernejšou technikou výfukových plynov, ako je filter pevných častíc, diesel oxidačný katalyzátor a EGR ventil s chladením. Motory splňujú požiadavky emisnej normy IIIB (= s Tier 4i).

 

Technika výfukových plynov

Osí driek pre väčšiu obratnosť
Pred a za prednou nápravou majú všetky modely charakteristické zúženie, nazývané osí driek, ktoré sa osvedčilo už pri veľkých traktoroch CLAAS. Toto zúženie umožňuje väčší uhol vytočenia kolies, vďaka čomu je polomer otáčania zreteľne menší. O 88 mm kratší predný previs a o 50 mm dlhší rázvor náprav robia traktory ešte obratnejšími a zaisťujú maximálne držanie stopy. Tiež voliteľne dostupná  automatika pohonu všetkých kolies so senzorom uhla natočenia kolies, ktorá napríklad na úvrati od určitého uhla natočenia kolies automaticky deaktivuje funkciu pohonu 4x4, prispieva ešte k lepšej obratnosti nového traktoru NEXOS.

 

Osí pas / menší polomer otáčania

Automatika pohonu všetkých kolies so senzorom uhla natočenia kolies 

Viac pohodlia pre šoféra
Značne nižšiemu tunelu vedenia prevodovky, optimálne usporiadaným ovládacím prvkom a digitálnemu farebnému displeju v prístrojovej doske má šofér k dispozícii viac miesta a pohodlia. Okrem vedenia kabeláže vzadu, disponuje nový NEXOS  teraz sériovo tiež vedením kabeláže dopredu. Práve preto je možné ovládať čelne nesené náradie s vlastným riadiacim systémom so zavretým oknom  na kabíne. NEXOS F je k dispozícii vo verzii kabrio – len s ochranným oblúkom.  

Nová varianta prevodovky
K dispozícii je aj nová varianta prevodovky, u ktorej dochádza ku kombinácii mechanickej redukcii s 24 prevodovými stupňami vpred a vzad s reverzáciou smeru jazdy REVERSHIFT. Táto prevodovka pracuje s elektronicky ovládanou lamelovou spojkou nenáročnou na opotrebenie. K piatim dostupným variantám prevodovky traktoru NEXOS patrí tiež prevodovka 24 V / 12 R s REVERSHIFT a TWINSHIFT (dva prevodové stupne radené pod zaťažením) v top vybavení.

 

Varianty prevodovky NEXOS

Počet prevodov

Prevody

Skupiny

Reverzácia smeru jazdy

Redukcia

24 V / 12 R

4

3

REVERSHIFT

TWINSHIFT

NOVINKA:
24 V / 24 R (len F a VL)

4

3

REVERSHIFT

mechanická, dvojitá

24 V / 24 R

4

3

mechanická

TWINSHIFT

24 V / 24 R

4

3

mechanická

mechanická, dvojitá

12 V / 12 R

4

3

mechanická

-

 

Nové riešenia pre čelné pripojenia
Taktiež nové čelné pripojenia  ponúkajú mnoho detailných riešení pre vyššiu flexibilitu. Pre všetky modely sú voliteľné k dispozícii priamo na prednom TBZ prídavné hydraulické prípojky pre rozvádzač a voľnú spiatočku. Alternatívou pre klasickú variantu vývodového hriadeľa s 1000 ot/min je u nových traktorov NEXOS pre čelné náradia tiež ekonomický vývodový hriadeľ s 540 ECO ot/min.

 

Prídavné hydraulické prípojky na prednom TBZ

Hydraulika pre všetky prípady
Nový NEXOS je k dispozícii s dvoma hydraulickými výkonmi. Hydraulické čerpadlo s výkonom 60 l/min zásobuje efektívne všetky hydraulické zariadenia. Pre náročné hydraulické pohony a kombinované práce je pre hydraulické rozvádzače k dispozícii hydraulický systém s čerpadlom o výkone 60 l/min a pre zadný TBZ je k dispozícii čerpadlo s výkonom 27 l/min. Celkom je možné mať až štyri mechanicky ovládané rozvádzače. Pre rozsiahle vybavenie rozvádzačmi je možné inštalovať až štyri elektronické ventily. Tie sú ovládané cez dva elektronické kolískové prepínače a krížovou ovládacou pákou ELECTROPILOT. Všetky elektronické ventily disponujú reguláciou prietoku, kolískové  prepínače dodatočne kontrolou času.
 

Možnosť obmedzenia hmotnosti na 3,5 t
Aby bolo možné prevádzkovať NEXOS v niektorých krajinách s vodičským preukazom pre osobné vozidlá, je možné celkovú prípustnú hmotnosť obmedziť na 3,5 t. To má veľký význam predovšetkým v komunálnom využití.

Nové traktory CLAAS NEXOS s úzkym rozchodom budú schádzať z výrobnej linky na jar 2017.