class vaderstad

CLAAS JAGUAR s technológiou SHREDLAGE® sa stal "Stroj roka 2017"

07. 03. 2017

Ocenenie na veľtrhu SIMA v Paríži CLAAS JAGUAR s technológiou SHREDLAGE® získal

ocenenie "Stroj roka 2017"

Harsewinkel / Paríž, marec 2017. CLAAS získal na slávnostnom ceremoniáli zvláštnu cenu poroty "Stroj roka 2017" za JAGUAR s technológiou SHREDLAGE®. Odovzdávanie cien sledovalo mnoho návštevníkov na stanovišti francúzskeho poľnohospodárskeho časopisu "Terre-net".

Technológia známa pod značkou SHREDLAGE® vznikla pôvodne v Spojených štátoch a je to nový spôsob spracovania kukuričnej siláže, ktorý využíva čoraz viac chovateľov dojníc v regiónoch s nedostatkom lúk a pasienkov. Pri tomto procese je kukurica narezaná na neobvyklú dĺžku rezanky 26 až 30 mm. Rozhodujúce je následné spracovanie technológiou valcov SHREDLAGE®. Intenzívne narušenie materiálu mnohonásobne zväčšuje povrch rezanky, čo vedie k zreteľne lepšej bakteriálnej fermentácii pri siláži a predovšetkým pri trávení v bachore kravy. Cieľom tohto postupu je silné zvýšenie účinku štrukturálnej vlákniny kukuričnej siláže v bachore a zároveň vylepšenie dostupnosti škrobov obsiahnutých vo všetkých častiach rastlín. To by mohlo viesť k nárastu výnosov mlieka. Pre bachor príjemná štruktúra siláže zlepšuje tiež zdravie stáda.
Okrem vyšších výnosov mlieka a lepšieho zdravia zvierat ponúka SHREDLAGE®  výrobcom mlieka tiež ďalšie výhody. Vďaka optimálnemu uvoľneniu škrobov je možné znížiť množstvo výživného krmiva pri zároveň vyššom výnose mlieka. Obmedziť, alebo dokonca úplne vynechať možno tiež doplňovanie štrukturálne bohatých komponentov krmiva, ako je slama. Vďaka tomu tak máte ďalšiu možnosť ušetriť. Valce SHREDLAGE®   sú vyrábané v stredisku CLAAS Industrietechnik v Paderborne.

Udeľovanie ceny  "stroj roka" sa konalo na veľtrhu SIMA už po druhý krát a  organizuje ho francúzsky časopis  "Terre-Net" v spolupráci s DLV. Ceny sa udeľujú za najlepšie inovácie svetovej poľnohospodárskej techniky. Porota je skladá z novinárov z rôznych európskych krajín, ktorí sa špecializujú na poľnohospodárstvo a rozhodovala v 17 rôznych kategóriách o víťazovi súťaže. Tento rok to bolo zhruba 70 žiadostí na ohodnotenie porotou.