class vaderstad

Viac výkonu, viac funkcií, viac pohodlia

10. 07. 2017

CLAAS predstavuje novú generáciu veľkých traktorov AXION 900
Harsewinkel / Le Mans, júl 2017. Klasické kolesové veľké traktory CLAAS AXION 900 pre službárov a veľké farmy boli prvýkrát predstavené v roku 2011 a rýchlo sa dostali na trh. Tento model je obzvlášť ocenený pre svoju obrovskú ťažnú silu, perfektný motor a prevodovku, mimoriadnu jednoduchosť prevádzky a vysokú úsporu paliva. CLAAS teraz predstavuje novú generáciu radu AXION 900, ktorá prešla systematickým zdokonaľovaním a ponúka mnoho nových funkcií. Patria medzi ne výkonnejšie motory s koncepciou nízkej rýchlosti, optimalizované riadenie prenosu výkonu na prevodovku CMATIC, nový terminál CEBIS s dotykovým displejom a multifunkčná páka ovládania CMOTION, ako aj nová výbava CIS + s multifunkčnou opierkou.

Výkonné motory a nový špičkový model s výkonom až 445 koní
Všetky nové modely AXION 900 majú osvedčený a vysoko sofistikovaný 6-valcový motor FPT Cursor 9 s objemom 8,7 litra. Tento motor spĺňa všetky požiadavky emisnej normy Stage IV (Tier 4f). Má tiež  turbodúchadlo s premenlivou geometriou lopatiek, čo zabezpečuje optimálny tlak plniaceho vzduchu podľa aktuálneho zaťaženia a otáčok motora. Výsledkom je, že 70% maximálneho krútiaceho momentu je k dispozícii aj pri voľnobehu. Maximálny výkon týchto modelov (AXION 920 - 960) sa zvýšil a teraz sa pohybuje od 325 do 445 k (podľa ECE R 120). Nové traktory AXION 900 zvyčajne prenášajú plný výkon od štartu až po max. rýchlosť bez zvýšenia (okrem modelu 960).

Viac krútiaceho momentu pri nižších rýchlostiach
Vďaka modernej koncepcii nízkej rýchlosti motor AXION 900 vyvíja o 18% viac krútiaceho momentu ako predtým pri nižšej rýchlosti (až o 200 otáčok za minútu nižšiu). To znižuje spotrebu paliva a zaručuje optimálny výkon jazdy pre všetky poľné a dopravné aplikácie. Ďalšie úspory paliva približne 2 litre za hodinu sa dosiahnu automatickým znížením voľnobehu z 800 na 650 ot./min. V režime ECO PTO sa až 95% maximálneho výkonu motora prevedie na kardanový hriadeľ aj napriek zníženým otáčkam motora, čo umožňuje pracovať s ťažším náradím pri nižších otáčkach motora.

Nová plynulá prevodovka CMATIC s aktualizovaným hardvérom a softvérom
Všetky modely v novej sérii AXION 900 sú štandardne vybavené aktualizovanou plynulou prevodovkou ZF Terramatic, ktorá sa osvedčila v modeli AXION 800. Je prispôsobená vyššiemu výkonu týchto traktorov a vyznačuje sa vynikajúcou stabilitou a prenosom výkonu s vysokou mechanickou zložkou, ktorá poskytuje optimálnu účinnosť vo všetkých rýchlostiach od 0,05 do 50 km/h. Plynulý systém prevodov CLAAS CMATIC využíva novú generáciu softvéru, ktorý zahŕňa mnohé požiadavky zákazníkov identifikované v reálnych podmienkach a ďalej spresňuje koordináciu prenosu výkonu motora. Napríklad tempomat možno deaktivovať pomocou pedálu akcelerátora a prevodovka sa rýchlejšie nastavuje na danú úlohu cez ručný ovládač, pretože vodič môže prepínať medzi dvomi uloženými hodnotami motora jednoducho stlačením tlačidla.

Na začiatok dve verzie k dispozícii
Po prvýkrát je nový model AXION 900 k dispozícii v dvoch verziách  CIS + a CEBIS.
Rovnako ako CEBIS (elektronický palubný informačný systém CLAAS), možnosť CIS + (informačný systém CLAAS) sa vyznačuje mimoriadnou jednoduchosťou používania a v porovnaní s CEBIS ponúka vysokú úroveň komfortu s menšou zložitosťou. Funkcie CIS + zahŕňajú 7-palcový farebný displej CIS v A stĺpiku a overenú multifunkčnú lakťovú opierku s ovládacou pákou ELECTROPILOT

a riadiacou pákou DRIVESTICK na ovládanie prenosu výkonu na CMATIC.


CEBIS má nový terminál CEBIS s 12-palcovým dotykovým displejom a osvedčenou ergonomickou opierkou ruky s multifunkčnou pákou CMOTION pre pohodlné ovládanie všetkých hlavných funkcií pomocou palca a prvých dvoch prstov. Nový CEBIS ponúka mnoho nových funkcií pre veľmi rýchlu a jednoduchú prevádzku. Jeho intuitívna operačná štruktúra je založená na známej generácii CEBIS a bola ďalej optimalizovaná na použitie dotykového displeja. Zvlášť vhodným prvkom je zariadenie rýchleho nastavenia často používaných funkcií traktora pomocou DIRECT ACCESS, jednoduchým klepnutím na siluetu stroja na dotykovom displeji CEBIS.

Presné systémy riadenia CLAAS GPS sú k dispozícii vo výrobe pre CIS + a CEBIS vo všetkých konfiguračných úrovniach. Telemetrické riešenie CLAAS TELEMATICS je súčasťou štandardného vybavenia pre všetky traktory AXION 900.


Hydraulika s väčším komfortom
Všetky traktory AXION 900 majú hydrauliku snímajúcu zaťaženie (Load Sensing) s výkonom 150 alebo 220 l / min a uvoľňovacie páky pre všetky hydraulické spojky vzadu. Vo verzii CIS + je k dispozícii až šesť dvojčinných ventilov a až osem vo verzii CEBIS. V obidvoch verziách sú elektronicky ovládané pomocou kolískových spínačov v lakťovej opierke a štvorcestnej ovládacej páke ELECTROPILOT. Funkčné tlačidlá na opierke a multifunkčnej páke ovládania môžu byť navyše konfigurované pre ľubovoľný ventil rýchlospojky. Tým sa znižuje pracovné zaťaženie vodiča, najmä pri kombinovaných operáciách, pretože je potrebné meniť polohu ruky. Prednostné nastavenie cievkových ventilov pre konštantné objemy oleja vo verzii CEBIS môže vodič priradiť prioritu akémukoľvek  hydr.ventilu.


Prednastavený objem oleja pre prioritný ventil zostáva takmer konštantný,

aj keď sa používajú iné ventily. Táto možnosť uprednostňovania je užitočná napríklad pri kontinuálne prevádzkovaných zariadeniach, ako sú hydraulické motory alebo pneumatické presné sejačky, ktoré vyžadujú konštantný tok oleja počas prevádzky. Na novom termináli CEBIS je tiež možné definovať otváranie a zatváranie pre každý ventil cievky. Vodič teda môže špecifikovať, ako rýchlo by bol cievkový ventil po aktivácii schopný dodať maximálny vopred nastavený tok oleja. To umožňuje hydraulickým motorom alebo menším hydraulickým blokom, napr. pre značkovač, aby sa používali jemnejšie s menším opotrebovaním materiálu.

 


 

Variabilné ťažné zariadenie pre širokú škálu náradí

Nový AXION 900 má univerzálnu podporu ťažného zariadenia, ktorá štandardne ponúka dlhú nastavovaciu konzolu a otvory pre závesy a tiahla. Je teda možné použiť až šesť rôznych trakčných zariadení (tiahel a závesov). Vo verziách spodných tiahel, otvory v drážke umožňujú nastavenie vzdialenosti medzi zadnou nápravou a upevňovacím bodom náradia, čo umožňuje vodičovi zmeniť miesto pripájania náradia (vzdialenosť od traktora) tak, aby zodpovedalo aktuálnej úlohe:

- Zasunuté tiahlo: zvýšený komfort jazdy, napríklad počas cestnej dopravy s vyšším zaťažením oja, pretože zaťaženie oja je posunuté smerom k zadnej náprave

- Vytiahnuté tiahlo: znižuje polomer otáčania kombinácie traktor / zariadenie, napr. Počas práce v teréne posunutím bodu otočenia dozadu. Podpora ťažného zariadenia na novom AXION 900 zodpovedá norme ISO 500, čo umožňuje jednoduché používanie závesov od rôznych výrobcov, ktoré sú kompatibilné s rovnakým štandardom. Alternatívne je k dispozícii aj agro-hák.

Nové osvetlenie a užitočné praktické detaily

Všetky nové traktory AXION 900 sú voliteľne k dispozícii s rôznymi balíkmi LED osvetlenia. Balíčky obsahujú až 20 pracovných LED svetiel a vrátane LED denných svetiel. Navyše všetky modely môžu byť vybavené odnímateľnou zásuvkou s teleskopickými lištami, ktorá sa ukázala ako veľmi populárna v rade AXION 800. Zásuvka je dostatočne veľká na to, aby držala bežnú štandardnú sadu nástrojov, ktorá umožňuje zmenu palubnej súpravy na rôzne druhy práce. Ďalším užitočným detailom pre praktické každodenné používanie sú ľahko dostupné externé batérie na všetkých modeloch. To znamená, že každý traktor môže byť použitý ako zdroj energie s veľmi malým úsilím, napr. na doplnenie paliva v teréne. Širokouhlé zrkadlá s dvomi samostatne nastaviteľnými zornými poliami a prípojkou stlačeného vzduchu na prístupových schodíkoch na ľavej strane kabíny sú k dispozícii aj pre nový model AXION 900.

 

Nové traktory AXION 900 budú k dispozícii ku koncu roka 2017