class vaderstad

Nové pásové podvozky od CLAAS-u

14. 11. 2017

CLAAS TERRA TRAC - všetko je to o pôde
Harsewinkel / Hannover, november 2017. Vychádzajúc z mnohoročných skúseností získaných v tejto oblasti a uspokojením potrieb 25 000 spokojných zákazníkov, spoločnosť CLAAS prezentuje svoje skúsenosti so spoločnosťou TERRA TRAC na výstave Agritechnica so zdokonalenými verziami svojho systému pásových podvozkov, ktorý sa prezentuje už aj na rezačkách JAGUAR a veľkých traktoroch AXION 900.

Je to všetko o pôde - a bolo to už 30 rokov
Zhutňovanie pôdy znižuje výnosy a znova vynakladá veľké úsilie pri jej opätovnom spracovaní. Preto CLAAS prikladá veľkú dôležitosť ochrane pôdy, počnúc opatreniami prijatými počas procesu vývoja tohto podvozku. Pred 30 rokmi spoločnosť predstavila prvý sériový výrobný kombajn s kompletným pásovým podvozku. Po niekoľkých rokoch nasledovala koncepcia TERRA TRAC. Od tej doby spoločnosť CLAAS systematicky rozvíjala technológiu pásových podvozkov na veľkom kombajne LEXION. Výhody tohto systému pre kombajny zahŕňajú:
• o 66% nižší tlak na pôdu v porovnaní s kolesovými strojmi
• cestná premávka  rýchlosťou 40 km/h s dopravnou šírkou, ktorá je v súlade s predpismi o cestnej  

  premávke
• vysoký komfort jazdy prostredníctvom hydropneumatického zavesenia
• hladké vedenie žacích stolov vpredu a vynikajúcu smerovú stabilitu
• vysoká stabilita na bočných svahoch
• potenciál pre úsporu nákladov prostredníctvom ochrany štruktúry pôdy a zníženého úsilia

  potrebného na následné obrábanie pôdy

Ako ďalší logický krok CLAAS teraz vybavuje veľké traktory AXION a rezačky JAGUAR týmto podvozkom, ktorý bol optimalizovaný špeciálne na splnenie požiadaviek zákazníkov.

TERRA TRAC na JAGUARE
Pri výbave JAGUAR s TERRA TRAC podvozkom je CLAAS prvým výrobcom rezačky na zber krmovín, ktorý predstavuje integrovaný pásový systém podvozku  pre rezačky, ktorý chráni pôdu a povrch jedinečným integrovaným ochranným prvkom pri otáčaní na úvratiach . Počas manévru otáčania je stroj podopretý na stredných podporných valcoch (na pásovom podvozku), čím sa zdvihne časť každej pásovej jednotky. Výsledkom je, že kontaktná plocha a stupeň pôdneho tlaku sa krátko menia na úroveň porovnateľnú s pneumatikami s rozmermi 800 mm. Štúdie na Univerzite aplikovaných vied v Kieli ukázali, že tým, že takto kontaktované plochy sú skrátené, je možné, že nežiaduci strihový efekt (ktorým sa inak stretnete pri obrábaní stroja s pásovým podvozkom na tráve) sa zníži takmer na rovnaký ako výsledok s kolesovým strojom. Tento inovatívny koncept umožňuje celoročnú prevádzku s vysokým stupňom využitia stroja. Vďaka šírke 635 mm zostáva JAGUAR s TERRA TRAC podvozkom v prepravnej šírke 3,0 m s maximálnou rýchlosťou 40 km / h. Pri šírke pneumatík 800 mm má stroj vonkajšiu šírku menej ako 3,5 m. Ďalšou praktickou výhodou je, že odstránenie a inštalácia napr. Pick-Up zberača z boku je podstatne jednoduchšie, pretože pásové podvozky sú nižšie ako pneumatiky.


TERRA TRAC na AXIONE
AXION 900 TERRA TRAC od CLAAS-u je prvý polo-pásový traktor s úplným odpružením. Nemecká poľnohospodárska spoločnosť (DLG) ocenila tento koncept striebornou medailou pri príležitosti výstavy Agritechnica. Systém podvozkových pásov je založený na technológii, ktorá sa v súčasnosti používa na kombajnoch LEXION. Hnacie koleso, ktoré je väčšie ako vodiace koleso, ktoré sa nachádzajú na rezačkách a kombajnov, umožňuje prenos väčšieho krútiaceho momentu. Dokonca aj počas ťažkého obrábania pôdy pri nízkej rýchlosti, systém pásového podvozku prenáša pohonnú silu na zem s minimálnym preklzom. Prototyp AXION 900 TERRA TRAC kombinuje výhody pásového traktora z hľadiska trakcie a ochrany pôdy s komfortom jazdy štandardného traktora. Nezávislé zavesenie hnacieho kolesa, vodiaceho kolesa a oporných valcov umožňuje optimálnu adaptáciu pásovej jednotky na zemi. Napriek veľkej kontaktnej ploche je AXION 900 TERRA TRAC výrazne užší ako traktor so širokými pneumatikami alebo dvojmontážou. Odpruženie ponúka veľmi vysokú úroveň komfortu jazdy až do 40 km/h.