class vaderstad

NEXOS už aj s odpruženou prednou nápravou

21. 01. 2019

 

Traktor NEXOS v úzkom prevedení od firmy CLAAS je teraz k dispozícii s odpruženou prednou nápravou a pohonom všetkých 4 kolies.Odpruženie PROACTIV zaisťuje väčší komfort pri práci na poli a jazde po cestách a je k dispozícii pre modely VE, VL a F.

PROACTIV odpruženie pre maximálny komfort

Všetky modely NEXOS môžu byť vybavené novým zavesením prednej nápravy PROACTIV. Vďaka dvom nakloneným, smerom von orientovaným závesným piestom je hmotnosť traktora optimálne podporená prednou nápravou. Zabezpečuje pasívnu stabilitu pri otáčaní . Taktiež zaručuje optimálny komfort pri jazde po cestách alebo vidieckych tratiach a pri práci na poli. Prevozy ťažkého príslušenstva sú tiež bezpečnejšie, pretože traktor a jeho upevnenie sú menej náchylné na trasenie. Valce sú umiestnené za nápravou, čím sa chránia pred poškodením.

Dvojčinné odpruženie ponúka 80 mm dráhu, čím absorbuje väčšinu nárazov, ktorým je traktor vystavený pri používaní. Polomer otáčania zostáva rovnaký ako u štandardnej prednej nápravy. Odpruženie prednej nápravy môže byť ovládané v troch rôznych režimoch z kabíny: automatický, ručný a deaktivovaný. V manuálnom režime možno výšku nastaviť pomocou potenciometra. To pomáha uľahčiť napríklad pripojenie zariadenia. Automatický režim vyvažuje zmeny zaťaženia a udržuje odpruženie v centrálnej polohe pre optimálny chod tlmiaceho piestu.

Najnovšia generácia NEXOS, ktorá bola predstavená na EIMA 2016, obsahuje 14 rôznych modelov traktorov s rôznou úrovňou výkonu a rôznymi rozmermi. Toto sú špeciálne vlastnosti traktorov rady NEXOS :

 

 

NEXOS :Výkonné motory

Generácia NEXOS obsahuje 14 modelov traktorov s rôznymi výkonmi a rozmermi. Všetky modely majú 4-valcový FPT motor s vysokým krútiacim momentom. Výkon motora sa pohybuje od 75 koní až do 112 koní, alebo až 103 koní v modeli NEXOS VE, ktorý je určený na použitie v obzvlášť úzkych radoch (1m) vinohradov. V najvyšších modeloch s výkonom 250 VL a 250 F s výkonom CLAAS POWER MANAGEMENT (CPM) motor 103 hp pri práci  vývodových hriadeľov a prepravných úkonov dosahuje navýšenie 9 koní a dosahuje maximálny krútiaci moment 440 Nm.

Nastavenie otáčok motora stlačením tlačidla. S elektronickým vstrekovaním common rail má NEXOS pamäť otáčok motora v štandarde a ako voliteľná výbav je k dispozícii aj druhá pamäť otáčok motora. Rýchlosť motora je možné nastaviť presne po stlačení tlačidla. Pre prácu s vývodovým hriadeľom to zaručuje správnu rýchlosť a vysokú účinnosť kedykoľvek. V týchto nových motoroch sa servisný interval tiež predlžuje na 600 motohodín.

 

NEXOS výkonová tabuľka

Model

Max. výkon* (kW/hp)

Max. krútiaci moment* (Nm)

NEXOS 250 (F a VL)

82/112 (zahŕňajúc nárast výkonu vďaka CPM**)

440

NEXOS 240

76/103

406

NEXOS 230

68/92

366

NEXOS 220

62/85

334

NEXOS 210

55/75

309

*podľa normy   ECE R 120

**CPM (CLAAS POWER MANAGEMENT): Dodatočný výkon motor (boost) dostupný v CLAAS traktoroch pri určitých náročných operáciách.

Technológia optimálnej emisnej kontroly napriek kompaktným rozmerom.

Rozmery verzií NEXOS začínajú od vonkajšej šírky 1,00 m v modeli VE pre úzke rady, 1,26 m vo VL modeli pre širšie vinohradnícke rozpony radov a šírky od 1,45 m v modeli F pre ovocné sady. Napriek ich kompaktným rozmerom majú rôzne modely všetky motory, ktoré sú vybavené najmodernejšou technológiou regulácie emisií, ako je filter pevných častíc, DOC katalyzátor a vonkajšie chladené recirkulácie výfukových plynova spĺňajú požiadavky úrovne výfukových emisií EÚ IIIB (porovnateľné do triedy 4i).

 

 

Úzky pás pre lepšiu manévrovateľnosť .

Všetky modely majú charakteristickú drážku pred a za prednou nápravou - úzky pás, ktorý sa stal už známym znakom veľkých traktorov CLAAS. Umožňuje vyšší uhol vytočenia predných kolies, čo vedie k oveľa menšiemu polomeru otáčania. Predný previs bol znížený o 88 mm a rázvor sa predĺžil o 50 mm, aby boli traktory ešte ľahšie ovládateľné a poskytli maximálnu smerovú stabilitu. Voliteľne je k dispozícii automatický systém pohonu všetkých kolies 4WD so snímačom uhla natočenia kolies, ktorý automaticky vypína funkciu pohonu všetkých kolies napríklad na úvrati, to prispieva k vynikajúcej manévrovateľnosti traktorov NEXOS.

                                       

Viac komfortu pre šoféra

Nízky tunel prevodovky, optimalizované usporiadanie ovládacích prvkov a digitálny farebný displej v prístrojovej doske poskytujú vodičovi viac priestoru, lepší prehľad a väčšie pohodlie. Okrem kabeláže na zadnej strane je NEXOS štandardne vybavený vývodom kabeláže dopredu, takže predné náradie s vlastným riadiacim systémom môže byť ovládané bez otvorenia okna kabíny. NEXOS F je k dispozícii aj vo verzii “platformy“ t.j. bez kabíny len s ochranným sklopným rámom.

 

 

Nová prevodovka

Možnosť prenosu s mechanickým rozdeľovačom s 24 prevodovými stupňami dopredu a dozadu je kombinovaná s reverzom REVERSHIFT bez spojky. Je ovládaná elektronicky ovládanou, viacdiskovou spojkou. Päť rôznych typov prevodoviek,  ktoré sú k dispozícii v traktoroch NEXOS, zahŕňa aj 24 F / 12 R prevodovku s REVERSHIFT a TWINSHIFT (dve rýchlosti prevodovky pod záťažou) v modeli najvyššej kategórie.

 

NEXOS prevodovky

Počet prevodov

Prevody

Stupne

Reverzor

Násobič

24 F / 12 R

4

3

REVERSHIFT

TWINSHIFT

NEW: 24 F / 24 R (F a VL)

4

3

REVERSHIFT

Mechanický, dvojitý

24 F / 24 R

4

3

mechanický

TWINSHIFT

24 F / 24 R

4

3

mechanický

Mechanický, dvojitý

12 F / 12 R

4

3

mechanický

-

 

Riešenia pre montáž na predný trojbodový záves

Možnosť prednej montáže ponúka mnoho detailných riešení pre väčšiu flexibilitu. Dodatočné hydraulické prípojky pre ventil a spätnú vetvu s voľným prietokom sú voliteľne k dispozícii vo všetkých modeloch. Ako alternatíva k bežnému vývodovému hriadeľu s otáčkami 1000 otáčok za minútu je na traktoroch NEXOS k dispozícii aj ekonomický vývodový hriadeľ s otáčkami 540 ot./min. ECO pre predné náradie. 

      

 

 

Hydraulika pre každú situáciu

NEXOS je k dispozícii s dvoma rôznymi výkonmi hydrauliky. Hydraulické čerpadlo s výkonom 60 l / min poskytuje efektívne napájanie všetkých hydraulických náradí. Pre náročné hydraulické pohony a kombinované aplikácie je k dispozícii hydraulický systém s čerpadlom o objeme 60 l / min pre ventily a čerpadlo s objemom 27 l / min pre zadný TBZ. K dispozícii sú až štyri mechanické okruhy. K rozšíreniu rozsahu funkcií ventilov je možné inštalovať aj štyri elektro-hydraulické okruhy (vo verzii s 3 hydr. čerpadlami). Sú ovládané dvoma elektronickými spínačmi a štvorcestnou ovládacou pákou ELECTROPILOT. Všetky elektronické ventily sa dodávajú s reguláciou prietoku a prepínače majú tiež časovú kontrolu.

 

Váhové obmedzenie do 3.5 tony

Prípustná celková hmotnosť NEXOS môže byť obmedzená na 3,5 t.