V komplexnom teste vykonanom Nemeckou poľnohospodársku spoločnosťou (DLG) systém CLAAS CEMOS určený pre traktory preukázal svoju vynikajúcu schopnosť zvyšovať celkovú efektívnosť traktora s pripojeným náradím. U súpravy bol pri vykonávaní kultivácie pôdy zaznamenaný až 21% potenciál optimalizácie.
V polovici septembra sa na veľkej farme v Sasku-Anhaltsku (Nemecko) zišlo desať skúsených traktoristov z Nemecka, Francúzska, Poľska a Dánska. Cieľom bolo postaviť sa proti asistenčnému systému CEMOS určeného pre traktory firmy CLAAS. Na test dohliadali skúsení inžinieri z DLG Test Centre Machinery a Farm Inputs. Za úlohu mali merať rýchlosť jazdy a spotrebu paliva. Bol zdokumentovaný tiež spôsob, akým obsluha jednotlivých strojov i systém CEMOS upravovali nastavenia stroja počas testovacích jázd.
Testované traktory boli agregované s kultivátormi. Plytké aj hlboké spracovanie pôdy prebiehalo na piesčitohlinitých pôdach po dobu troch dní.
Než rozpíšeme priebeh testu, uveďme, ako vlastne systém CEMOS funguje. Jeho fungovanie možno rozdeliť do troch fáz. Prvá z nich je príprava na farme: Na základe zvoleného náradia a zamýšľaného použitia na poli navrhuje CEMOS vodičovi už na farme potrebné prídavné závažia a optimálny tlak v pneumatikách. Dynamicky sa učiaci systém zbiera ďalšie namerané hodnoty počas práce a prispôsobuje svoje návrhy ďalšiemu použitiu. Druhou fázou je základné nastavenie na poli: Integrovaná databáza znalostí systému CEMOS vysvetľuje základné nastavenie náradia krok za krokom s ilustrovanými pokynmi. Aktuálne existujú asistenčné systémy pre všetky pluhy. Ďalšie pracovné náradia budú nasledovať v blízkej budúcnosti. Treťou fázou je optimalizácia počas práce: Dialóg optimalizácie je spustený vodičom na poli. CEMOS kontroluje všetky základné nastavenia a predkladá návrhy cieľov, výkonu a účinnosti, ktoré môže vodič prijať alebo odmietnuť. Po každej zmene nastavenia a po skúšobnej jazde CEMOS signalizuje, či a ako sa zlepšil plošný výkon a spotreba paliva.
V prvej časti testu mala obsluha (poľnohospodári a zamestnanci podnikov služieb) možnosť upraviť (ako uznali za vhodné - bez použitia systému CEMOS) príslušné počiatočné nastavenia, ako je voľba vhodného závažia, nastavenie motora či tlaku v pneumatikách, a to na dvoch traktoroch CLAAS AXION 870 CMATIC. Firma CLAAS preto ponúkla svoje traktory (s integrovaným systémom pre úpravu tlaku v pneumatikách CTIC 2800), ako aj niekoľko druhov závažia. Úpravy potom obsluha mohla vykonávať aj počas jazdy. Všetko pokračovalo až do doby, kedy si všetci boli istí, že majú traktor dobre optimalizovaný pre prácu s kultivátorom v daných podmienkach. Mnohí účastníci si ešte pred testom sami naštudovali problematiku optimálneho nastavenia traktora a náradia - pokiaľ ide o spotrebu a krútiaci moment, optimálne rozsahy otáčok motora a pracovnej rýchlosti.
Potom sa všetky skúšobné jazdy opakovali už s aktivovaným systémom CEMOS. Obsluha traktorov na základe odporúčania systému vykonala optimalizáciu nastavenia traktora. Aj v tomto prípade teda prebehla zmena tlaku v pneumatikách, výmena závažia atď.
Po úspešnom dokončení testovacích jázd boli zaznamenané hodnoty analyzované a vyhodnotené v testovacom centre DLG. Došlo k ich porovnaniu a spriemerovaniu, aby poskytli celkové hodnotenie. Výsledok je nasledujúci:
Len vďaka systému CEMOS a vhodnej úprave tlaku v pneumatikách bolo dosiahnuté zníženie spotreby nafty až o 16,8% pri súčasnom zvýšení plošnej výkonnosti o 16,3% (u 80% obslúh). CLAAS uvádza, že ak údaje vsadíme do dlhodobejšieho horizontu, kedy traktor odpracuje 3000 motohodín (pri spracovaní pôdy) pri spotrebe paliva 50 l/ha (bez systému CEMOS) a 41,6 l/h (so systémom CEMOS), mohol by ušetriť až 25 200 l nafty a 67 000 kg CO2! A nielen to, vďaka vyššej plošnej výkonnosti možno znížiť celkový čas strávený na poli až o desiatky hodín.
CEMOS je jediný systém svojho druhu na trhu, ktorý na základe regulácie tlaku pneumatík, voľby vhodného závažia a kontroly trakcie dokáže vyladiť traktor tak, aby dosiahol optimálne výsledky z hľadiska výkonu i spotreby. CEMOS nastavuje nové štandardy u jednotiek liter na hektár (l/h) a hektár za hodinu (ha/h), čo teraz potvrdzuje aj nezávislý skúšobný ústav DLG. CEMOS ďalej optimalizuje nastavenie nielen traktora, ale tiež učí obsluhu. Vďaka nepretržitej interakcii so systémom CEMOS sa obsluha neustále učí - a to je nepretržitý proces, pretože poľné podmienky sa z roka na rok neustále menia, či už je práca akákoľvek.
Spotreba paliva, emisie CO2 a zhutňovanie pôdy nie sú jedinými aspektmi, ktoré sú z hľadiska udržateľnosti pozitívne ovplyvnené systémom CEMOS. V systéme nechýba ani integrovaný asistent pluhu - pomáha dosiahnuť ideálneho nastavenia pre pluhy od ôsmich popredných výrobcov. Tento asistent však nebol súčasťou testu. Ak je pluh zle nastavený, môže to mať vplyv na spotrebu nafty a kvalitu / výkon práce. CEMOS sa týmto druhom chýb pri nastavení vyhne, pretože systém ukladá kľúčové údaje všetkých bežných výrobcov pluhov. Využitie systému CEMOS sa v najbližších rokoch má ešte rozšíriť. "Sme motivovaní testom DLG a sme si istí, že CEMOS bude na trhu úspešný," vysvetľuje Guido Hilderink, produktový manažér pre traktory CLAAS a dodáva: "Tento systém predstavuje priekopnícky krok vo vývoji traktorov. Zo skúseností vieme, že vysoko motivovaní a extrémne skúsení vodiči používajú tento systém k ďalšiemu zlepšovaniu svojho výkonu. "
Systém CEMOS je k dispozícii ako voliteľné príslušenstvo z výroby pre traktory ARION 500 CMATIC, ARION 600 CMATIC, AXION 800 CMATIC a AXION 900 CMATIC a môže byť dovybavený na traktory s CEBIS TOUCH od roku 2018.
9.8.2023
Čítať ďalej
4.8.2023
Čítať ďalej
24.7.2023
Čítať ďalej
20.7.2023
Čítať ďalej
19.7.2023
Čítať ďalej
12.7.2023
Čítať ďalej
30.5.2023
Čítať ďalej
16.5.2023
Čítať ďalej
10.2.2023
Čítať ďalej
10.2.2023
Čítať ďalej